Tel. 510-444-424
22 223-59-69

Po ekstrakcji zęba

W naszym gabinecie zabiegi ekstrakcji zębów przeprowadzamy w minimalnie inwazyjny sposób, znacznie redukując ryzyko ewentualnych powikłań. Jednakże na szybkość gojenia wpływa także postępowanie Pacjenta po zabiegu. Stosowanie poniższych zaleceń przyśpiesza ten proces oraz zmniejsza pozabiegowe dolegliwości.
1. Opatrunek założony przez chirurga należy trzymać w ustach przez pół godziny.
2. Przez dwie godziny po ekstrakcji nie wolno jeść i pić, zwłaszcza gorącego i gazowanego.
3. Nie wskazane jest palenie papierosów do 24 godzin po zabiegu.
4. W razie bólu lub niewielkiego krwawienia, zaleca się stosowanie na policzku zimnego okładu w okolicy usuniętego zęba.
5. Pierwsze mycie zębów może nastąpić po 12 godzinach od zabiegu, przy czym płukanie jamy ustnej należy wykonać bardzo ostrożnie. Nie wolno dotykać niczym rany.
6. Przez 48 godzin trzeba zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego, np. ćwiczeń siłowych i dźwigania.
7. Po 48 godzinach od momentu usunięcia zęba można rozpocząć płukanie jamy ustnej, wskazaną przez lekarza płukanką. Zaleca się delikatne płukanie, aby nie naruszyć skrzepu krwi.
8. W razie bólu, obrzęku lub innych niepokojących objawów należy umówić się na wizytę kontrolną lub skontaktować z lekarzem.

Czy wiesz, że

Większość bólów głowy to tzw. napięciowe bóle głowy, którym można zapobiegać likwidując nawyk zaciskania zębów i lecząc problemy z kręgosłupem!
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zaciska zęby w nocy lub w dzień!
Zgrzytanie i zaciskanie zębów może doprowadzić do ich całkowitego starcia!
Nie leczone trzaski w okolicy szczęk mogą doprowadzić do ograniczenia zakresu otwierania ust, lub do bardzo bolesnego „zablokowania się szczęk” (niemożliwe zamknięcie lub otwarcie ust)!
Bóle pochodzące ze stawów skroniowo-żuchwowych najczęściej są mylone z bólami ucha, bólami zębów lub zatok!
Większość dolegliwości pochodzących z nieprawidłowo funkcjonujących stawów skroniowo żuchwowych i mięśni głowy można wyeliminować lub znacznie zmniejszyć stosując profesjonalne leczenie:
sprawdzenie i korektę zgryzu (tzw. instrumentalna analiza okluzji i jej selektywna korekta) stosowanie odpowiednio dobranych aparatów(tzw. szyn nagryzowych) odpowiednio dobraną rehabilitację.
Problematyką dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia pasjonujemy się od ponad 10 lat. Jest to jedna z najtrudniejszych i najbardziej złożonych specjalności, jakimi może zajmować się lekarz stomaolog.
Nasi pacjenci zgłaszając sie do nas często są nieświadomi, że ich stawy skroniowo-żuchwowe nie pracują prawidłowo. Wielu pacjentów bezskutecznie poszukuje pomocy przez dłuższy czas nie zdając sobie sprawy iż ich doledliwości mają swoje źródło w nieprawidłowo funkcjonuącym układzie ruchowym narządu żucia.
Ze względu na fakt, iż problemy te mają złożone przyczyny, w leczeniu dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia najważniejsze jest ustalenie przyczyny powstania dolegliwości.

Wylecz chrapanie u dentysty.

Chrapanie to poważna dolegliwość, dotykająca coraz więcej ludzi. Jego skutki mogą być bardzo poważne zarówno społeczne, jak i zdrowotne. Niewiele osób wie, że w walce z chrapaniem pomocna może okazać się wizyta u stomatologa.
Chrapanie powstaje z powodu drgania wiotkiej części gardła, przede wszystkim podniebienia miękkiego i języczka. Podczas snu mięśnie podniebienia rozluźniają się, a gdy ciało ułożone jest w pozycji na plecach- język zapada się do tyłu, usta otwierają się, co powoduje zwężenie przestrzeni gardła. W takiej sytuacji wdychane powietrze z trudem przedostaje się do płuc i wprawia w drganie część gardła, czego efektem jest właśnie charakterystyczny dźwięk.
Przyczyn występowania chrapania jest kilka. To m.in. zatkany nos, skrzywienie przegrody nosowej, powiększenie migdałków, języczka, nasady języka, nadwaga, głęboki zgryz, niedorozwinięta żuchwa, stosowanie środków nasennych, zażywanie alkoholu przed snem.
Aparat pomoże?
Jedną z zachowawczych metod przeciwdziałania chrapaniu i bezdechowi sennemu jest indywidualnie dopasowany aparat ortodontyczny. Skuteczność osiąga głównie w przypadku pacjentów z łagodnym lub średniozaawansowanym chrapaniem czy bezdechem sennym.
- Zasada działania aparatu ortodontycznego jest bardzo prosta .Specjalnie zaprojektowane urządzenie wysuwa żuchwę i język do przodu, dzięki czemu rozszerzają się drogi oddechowe i możliwe jest swobodne oddychanie.
Przed rozpoczęciem leczenia ww. aparatem, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem rodzinnym i specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu aby zdiagnozować, nazwać problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Lakierowanie, a lakowanie

Lakierowanie i lakowanie – czym się różnią?
Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy długi okres (kilka – kilkanaście godzin).
Szkliwo zębów zbudowane jest kryształów hydroksyapatytu. Po zabiegu fluoryzacji dochodzi do ich przemiany w kryształy fluoroapatytów, które są odporniejsze na działanie kwasów w jamie ustnej, a tym samym na próchnicę. Jednak zbyt intensywne stosowanie preparatów fluorowych, może prowadzi do matowienia, kruchości i rozpadu szkliwa. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów zawierających wysokie stężenie fluoru pod kontrolą lekarza dentysty.